Filateli.info - Det är roligt samla frimärken
Startsida Artiklar Mässor & evene.. Klubbar Euro.postförv... 100 första Minnespost www Kontakt
Hem » Nya Frimärken » 2014 » Färöarna » Färöarna 2014-02-26 Maneter

Färöarna 2014-02-26 Maneter

En serie om fyra frimärken med maneter från havet runt Färöarna.

Maneter från havet runt Färöarna

Färöarna frimärke 20140226 Maneter

Under sina dykutfärder i vattnen runt Färöarna har den färöiska undervattensfotografen Ingi Sørensen tagit några fascinerande bilder av dessa varelser som ser ut som de kommit från främmande galaxer.

Valör 8.00 DKR - Öronmanet (Aurelia aurita) finns i de flesta hav. Den blir vanligen ca 25 cm men kan bli upp till 40 cm. De är lätt blåaktiga eller skära och kallas på västkusten även för blåmanet. Öronmaneten är den vanligaste maneten i Sverige

Valör 15.50 DKR - Röd brännmanet (Cyanea capillata) förekommer främst i nordliga haven och sällan på djup under 20 meter. Denna manet påträffas i Sverige på västkusten och in i den sydvästra delen av Östersjön.

Valör 18.50 DKR - Lysmanet (Pelagia noctiluca) lever vanligtvis i varmare vatten som Medelhavet, Röda havet och centrala Atlanten och i Stilla havet. Men det har börjat förekomma i nordligare vatten, möjligen på grund av klimatförändringar. Lysmaneten utsänder ett fluorescerande ljus när den störs, till exempel genom rörelser orsakade av fartyg eller vågor.

Valör 26.00 DKR - Melonmaneter (Beroe cucumis) tillhör ordningen kammaneter (Ctenophora), som är mer utvecklade än äkta maneter. De känns igen på sina åtta revben eller kammar, som löper från framsidan till baksidan. Kammarna kan lysa i mörkret, men funktionen av ljuset är okänt.


Utgivningsdatum:   2014-02-26
Foto: Ingi Sørensen
Valör: 8.00, 15.50, 18.50 och 26.00 DKK
Frimärkets storlek: 25 x 42 mm
Tryckmetod: offset med lacköverdrag
Tryckeri: LM Group, Canada




Färöarnas frimärksprogram 2014
Källa: Posten Färöarna


Publicerad: 2014-02-15 14:21





Video om frimärkstillverkning


arkFinland ger inte ut planerade frimärken


Björn Ulveaus ÅlandÅlands vackraste frimärken 2016


LighthouseNya Zeelands kustlinje och fyrar


LejonFrimärken är djur och natur


Solar ImoulseSchweiziskt frimärke hedrar jorden-runt flygning med soldrivet flygplan


Correo AereoFrimärket som nästan orsakade krig


BjörnarBjörnar på svenska frimärken


New DealPolitiskt korrigerat frimärke


Kyssen av Christer StrömholmRefuserat fotografi blev frimärke


Tre skilling gulFrimärken är värdefulla


trelleborg-sassnitzTrelleborg-Sassnitz med post och tåg


Snöskoter i Lappland!!

Billiga tidningspremumerationer

Grymt sa grisen!

© 2011-25 www.filateli.info